Active Beauty
Šik poput mame: Zajednički partnerlook

Savjeti za odjevanje kada želimo da djeca nose jednaku odjeću kao mi.

Šik poput mame: Zajednički partnerlook

Svi to rade: Beyoncé, Serena Williams, a za Kim Kardashian je to općepoznato. Djeca poznatih ličnosti često se mogu vidjeti u outfitima koji savršeno odgovaraju outfitima njihovih roditelja. To ne samo da izgleda slatko, već će izazvati da djeca i roditelji osvanu u novinama.

Pod hashtagom #minimi može se pronaći preko 7 miliona objava na Instagramu. Mogu se pronaći mnogi izvori specijaliziranih online shopova poput Patpat preko velikih lanaca poput H&M-a pa sve do brendova poput Estelia ili Klein & Laut. Ipak, ovaj fenomen i nije tako nov.

Slično, ali ne isto

„Da se narodna nošnja šije tako da dječija odgovara onoj koju majka nosi, već je dugo tradicija“, tvrdi porodični psiholog Isabella Baumgartner iz Linza. „Ka vani to pokazuje pripadnost i rado se to nosi na posebnim dešavanjima.“

I dizajnerica Stefanie Lercher, poznatija pod imenom brenda Estelia Kleider koji rado proizvodi odjeću po mjeri i želji, poznat je fenomen „porodičnog outfita. „Pritom nije riječ o tome da su svi od glave do pete identično obučeni“, objašnjava ona. „To bi bilo previše kičasto. Najbolje je odlučiti se za temu koja će se provući kroz sve komade odjeće.“ To, na primjer, može biti vrsta materijala koji je korišten za majicu majke, a kod djece za suknju. Ili određena boja koja dominira kod oca i sina. „Sitnice također mogu stvoriti povezanost, poput marame, marame za kosu ili kaiša.“

Sačuvati individualnost

Neovisno koji tip odjeće naručili, dizajnerica ne savjetuje da roditelji za sebe i djecu naručuju identičnu odjeću. „Mora postojati razlika, kako bi takozvani „minimi look“ funkcionisao. Također je važno da je kroj prilagođen uzrastu djeteta.“

Ovo je važno i Isabelli Baumgartner. „Treba izbjegavati sve što izgleda neprirodno i nepovoljno utiče na dječiju pojavu“, kaže psiholog. „Djeca s dekolte izrezom na majici ili cipelama na petu su apsolutni NO-GO.“

Obratno također može biti problem kada se odrasli počnu oblačiti previše mladalački. „Upravo tinejdžerima je potrebna određena individualnost kako bi se odvojili od roditelja i došli do izražaja. Kada majka i otac počnu kopirati djecu, to ne izgleda prirodno.“ Kako bi se izbjegli konflikti, Baumgartner preporučuje da roditelji zajedno sa djecom osmisle plan odijevanja. „Čak je i kćerkama kojima je u svakodnevnici neugodno kada mama nosi iste farmerke kao i one, vole kada za neki festival zajednički mogu odabrati odjeću.“

Moda kao željeni koncert

Maleni bi također trebali imati pravo glasa kada je u pitanju izbor zajedničkog outfita. U zavisnosti od uzrasta, djecu možete povesti u shopping ili ih pitati šta bi bila njihova želja. „Djeca koja idu u vrtić posebno se raduju kada se mogu obući poput majke ili oca. Ako još uz to dobiju komplimente, njihovoj sreći i ponosu nema kraja – a to jača dječije samopouzdanje“, objašnjava Baumgartner. „S druge strane postoje i stidljiva djeca koja ne žele privlačiti pažnju partnerlook-om. A roditelji to onda moraju prihvatiti.“ Kod malenih, Baumgartner preporučuje roditeljima da obrate pažnju na govor tijela svoje djece. Da li se dijete zaista osjeća ugodno u tome? Ili mu je neugodno i pokušava da se sakrije? Ukoliko se dvoumite, blagostanje djeteta uvijek ima prednost. U tome su saglasne i dizajnerica Stefanie Lercher i psiholog Isabella Baumgartner. Jer ipak, „minimi“ je trend koji treba biti zabavan. Kako odraslima tako i djeci.

Kreirajte svoj savršeni partnerlook:

SLIČNOST. Neka u partnerlook-u dominira jedan zajednički odjevni predmet, jedna boja ili jedan modni dodatak.

INDIVIDUALNOST. Iako se radi o partnerlook-u, odjeća mora biti prilagođena starosnoj dobi.

RAVNOPRAVNOST. Svi članovi porodice imaju jednako pravo glasa pri odabiru odjeće.

ZABAVA. Partnerlook treba pričinjavati zabavu kako odraslima tako i djeci.