Čak i usred grada postoji mogućnost da se na malom prostoru mnogo toga posadi. Za balkon su posebno pogodni zeljasta salata i povrće, posebno ako ne posjedujemo vrt ili slično mjesto, a želimo sami saditi. Male krastavice također odlično uspijevaju na balkonu.
Ukoliko želimo zasaditi začine, a za to nemamo dovoljno prostora, moguće ih je zasaditi u posudama koje se kače direktno za ogradu. Interesantna sadnica su i chili paprike. Paradajz se također može saditi na (osunčanom) balkonu. Ovdje posebno pogoduju biljke koje se mogu saditi u saksijama. I druge mogu rasti ukoliko imaju dovoljno prostora – pritom je važno da ih što dublje moguće zakopate u saksiju.
Ko posjeduje terasu i malo više prostora može posaditi malo drvo limuna ili druge voćke, koje će stajati u produženom dnevnom boravku. U starim kutijama ili paletama mogu se posaditi jagode.
Ono na šta se mora obratiti pažnja: Za balkon nisu pogodne biljke za čiji je korijen potrebno dosta mjesta. Za drvo maslina i oleander potrebna je odgovarajuća, velika posuda pa su stoga pogodniji za terase. Također je potrebno obratiti pažnju na sunce: Mediteranske biljke (ruzmarin, lavanda) vole sunce, druge poput ivančice više vole hladovinu. Osim toga se svakako treba uzeti u obzir činjenica da će se mnoge biljke u zimskom periodu morati unijeti u kuću pa je za njih potrebno predvidjeti mjesto.
Savjet: Biljke penjačice na ogradi istovremeno privlače sunce i hladovinu te su pogodne i za male balkone.
U zavisnosti od vremenskih uvjeta sadnja mnogih vrsta začinskog bilja počinje već krajem marta. Peršun, ruzmarin, majčina dušica, kopar i matičnjak te korijander već su pogodne za sadnju. Ako je još uvijek hladnije vrijeme i mraz, preporučuje se da se iste zaštite. Većina vrsta već najkasnije početkom maja mogu van kuće. Obična grbaštica ne zahtijeva mnogo pažnje: Već dvije sedmice nakon sadnje moguće je brati – čak i na balkonu.
Ko u vrtu ima višegodišnje cvijeće, već se u aprilu može radovati visibabama, zumbulima i ciklamama. Moguće ih je kupiti te jednostavno staviti na balkon. Paralelno se već mogu saditi prvi ljetni cvjetovi, poput gladiole (oprez ako još uvijek ima mraza) i ljiljana. Ljiljane je moguće saditi u manjim grupama ali u velikim saksijama, ako je vrt previše mali.
Runo je pogodno za zaštitu cvijeća i začinskog bilja posebno u hladnim noćima. Saksije se mogu staviti u male staklene bašte na balkonu.
Birati saksije s rupicama. U saksiju naizmjenično stavljati šljunak i zemlju, jer šljunak vodu pohranjuje i djeluje kao drenaža. Kao alternativa može se uzeti granulat gline, koji će postepeno ispuštati vodu.
Prije sadnje stare sjemenke natopiti u vodu. Dok se sadnice biljaka kojima je potrebna svjetlost jednostavno pospu na zemlju i lagano pritisnu, biljke kojima nije potrebna svjetlost potrebno je pokriti tankim slojem zemlje.
Ukoliko sadite u saksijama, izaberite zemlju koja je hranjiva. U vrtu je prvobitno potrebno provjeriti kvalitet zemlje te u kojoj mjeri sunce dospijeva na planiranu lokaciju za sadnju.
Sve vrste začinskog bilja ne harmoniraju jednako pa tako ni na mjestu sadnje. Neke vrste isključuju druge (poput majčine dušice i mažurana). Također, jednogodišnje biljke ne idu uz višegodišnje.
Proljetno čišćenje u vrtu? Kada raditi koji posao otkriva Thomas Heß u svojoj knjizi „Wächst das von alleine – oder muss ich jetzt was machen?“ („Da li ovo raste samo – ili nešto moram činiti?“) (Kosmos). Jednostavne upute garantuju da će cvijeće i svježe začinsko bilje zaista uspjeti.
PRATITE NAS NA: