Post je puno više od toga da se samo ne jede. Sveukupno gledano nam čini dobro za tijelo i um – i pritom se nipošto ne moramo kažnjavati izgladnjivanjem. Kod intervalnog posta čak se redovno smijemo do sitosti najesti. Dopustite neka Vas uvjere naši argumenti za post.

5 razloga zašto nam post godi

1. Jer post pomaže u pomlađivanju stanica

Zvuči sasvim logično: Ako tijelo ne opterećujemo neprestano probavljanjem hrane, onda ima snage za regeneracijske procese u našim stanicama. Autofagija glasi čarobna riječ koja bi nas trebala štititi od civilizacijskih bolesti poput problema s cirkulacijom, demencije ili kroničnih upala. „Smeće“ poput tumorskih stanica ili zločestih bakterija se uništavaju prije nego nam ozbiljno mogu naštetiti – a to ide u korist pomlađivanju stanica. I taj bi se proces trebao pokrenuti već nakon 12 do 14 sati posta. Stručnjaci stoga savjetuju čak i svakodnevni intervalni post.


2. Jer post nije jednako gladovanje

Posebno kod intervalnog posta se smijete dobro najesti – unutar određenog vremenskog raspona. Primjer, osam sati dnevno kod metode 16:8 ili jedan dan kod varijante 10 u 2 (pritom se jede svaki drugi dan, ali samo u rasponu od deset sati). Liječnica i autorica stručne literature Petra Bracht („Intervalni post za dug život – vitki i zdravi“, nakladnik GU-Verlag) za prehranu preporučuje što svježije biljne namirnice upareno sa svakodnevnom fizičkom aktivnošću tokom dana. Liječnik, zabavljač i pobornik intervalnog posta, Eckhart von Hirschhausen, pak, ne gleda tako strogo na to i povremeno sebi priušti i odrezak na svom jelovniku. No, previše šećera i prerađeni ugljikohidrati i za njega su tabu tema.


3. Jer post stimulira i naš um

Već nakon otprilike dvanaest sati naše tijelo počinje razgrađivati zalihe masnoće i pretvarati ih u ketone. To su molekule masnih kiselina koje naše organe i naš mozak opskrbljuju energijom. I to nije sve: Ketoni također aktiviraju i naše živčane stanice kao i našu sposobnost razmišljanja i pomažu u stvaranju novih moždanih stanica. Nije ni čudo da zbog posta možemo postati mentalno budniji, koncentriraniji i kreativniji, posebno u vrijeme kada ne konzumiramo ništa.


Post ne mora biti težak


4. Jer post donosi dobro raspoloženje

Kod procesa pretvaranja zaliha masnoće u ketone usput nastaju i transmiteri poput serotonina – oni su ti koji osiguravaju odlično raspoloženje. Prednost je i što zbog posta i bolje spavamo jer se obično ne jede ništa nakon 20 sati. A još jedna zgodna popratna pojava: Mnogi koji poste se osjećaju mlađe i tako i izgledaju. I kome se tada ne bi popravilo raspoloženje?


5. Jer post može biti fleksibilan i praktičan u svakodnevici

To barem vrijedi za metodu intervalnog posta 16:8: Jer kao prvo, stanka od konzumacije hrane nije uklesana u kamen. To znači: Ne morate prezirati domjenak na poslovnom eventu samo zato što je već 21 sat. Sa stankom krenete jednostavno nakon posljednjeg zalogaja. Bez obzira koliko je kasno tada. A kao drugo, kod intervalnog posta nekad smijete i varati – i zaista skratiti fazu posta. Tako ništa ne stoji na putu zabavnom obiteljskom brunchu za vikend.