Active Beauty
Zašto moramo ozbiljno shvatati spolno prenosive infekcije (STI)
Tekst: Lisa Joham

Spolno prenosive bolesti

Zašto moramo ozbiljno shvatati spolno prenosive infekcije (STI)

Osim HIV-a postoji niz spolno prenosivih infekcija (STI) s kojima se mlade odrasle osobe mogu zaraziti tokom spolnog odnosa. Onaj ko se informiše i štiti, može opušteno uživati u seksualnosti u potpunosti, bez kasnijih posljedica.
Istraživanje svog vlastitog tijela i tijela seksualne partnerice ili seksualnog partnera može za mlade odrasle osobe biti lijepo i uzbudljivo. Međutim postoji uznemirujuće zapažanje: STI - spolno prenosive infekcije su trenutno ponovo u usponu te WHO (Svjetska zdravstvena organizacija) u pogledu sve većeg broja novih infekcija govori o tihoj i opasnoj epidemiji i to s dobrim razlogom.

Svakodnevno se širom svijeta više od milion ljudi zarazi s nekom spolno prenosivom infekcijom. Ono što je podmuklo kod tih infekcija je da neke STI uopšte nemaju simptome i u najgorem slučaju mogu uzrokovati neplodnost, rak ili po život opasna oštećenja organa. Ostale se ipak mogu jasno kao takve prepoznati po kožnim iritacijama, iscjetku, mjehurićima ili svrbežu.

Kako bi se posebno mlade odrasle osobe zaštitile od kasnijih posljedica STI-a, prevencija osvješćivanjem igra važnu ulogu. Ginekolog dr. Verena Mattle objašnjava šta bi prije svega mlade odrasle osobe trebale o tome znati prije nego što stupe u spolna istraživanja.


Koje spolno prenosive infekcije (STI) su najčešće?

Mnogi pod spolno prenosivim bolestima u prvom redu misle na zarazu sa HIV-om. U svijetu međutim postoji više od 30 različitih STI koje se prenose intimnim kontaktima. Najčešća bakterijska STI je infekcija klamidijom koja pogađa prije svega mlade i mlade odrasle osobe između 15 i 25 godina. Druga najčešća bakterijska STI je gonoreja ili poznata i pod nazivom triper.

Koje spolno prenosive infekcije (STI) su za mlade odrasle osobe posebno opasne?

Klamidija, gonoreja, sifilis, hepatitis B, HIV virusi, HPV virusi su najopasniji jer mogu dovesti do dugoročnih promjena i hroničnih bolesti. Problem je što mnoge STI često ne izazivaju simptome i zbog toga uzročnici neotkriveno ostaju u tijelu te se prije svega među spolno aktivnim mladima i mladim odraslim osobama snažno šire. Posljedice neliječenih ili prekasno liječenih STI često su opasne.

Koje naznake ili simptomi ukazuju na STI?

Tipični simptomi bolesti su neobičan iscjedak neugodnog mirisa iz vagine, penisa ili anusa. Često međutim dolazi do pečenja ili bolova pri mokrenju, svrbeži, promjena poput stvaranja mjehurića, bolova u stomaku i do poremećaja u krvarenju kod žena. Naznake STI-a nisu uvijek jasne te bi se stoga uvijek trebalo posavjetovati s doktorom.

Klamidija je najčešća STI u svijetu. Šta je kod ove infekcije toliko zabrinjavajuće?

Problem je što klamidija često ne uzrokuje tegobe. Tako da mnogi uopšte ne primjećuju zarazu. Neliječena infekcija može postati hronična i uzrokovati neplodnost. Kod muškaraca klice osim toga mogu napasti prostatu, sjemenike i sjemene kanaliće. Ovisno o seksualnim navikama klamidija se može nastaniti i u ždrijelu ili rektumu i tamo razviti upale.

Koliko su opasni HP virusi?

Postoji više od sto humanih papiloma virusa. Od toga oko njih 40 inficiraju sluznice genitalija koje mogu dovesti do abnormalnog rasta ćelija i kao posljedica toga prouzrokovati predstadije raka, rak i genitalne bradavice. Prenose se direktnim kontaktom sa sluznicom ili u rijetkim slučajevima i tokom poroda s majke na dijete.

Kako se može smanjiti rizik zaraze s nekom STI?

Važan je zaštićen seks. To znači da kod vaginalnog i analnog seksa uvijek koristite kondom kako biste sebe i svoju partnericu ili svog partnera zaštitili od moguće zaraze. Ako postoji sumnja, to će otkriti STI testovi. Dodatno uz redovite preventivne pretrage ginekolog dr. Verena Mattle preporučuje vakcinisanja protiv HPV-a, hepatitisa A i B.

Zašto bi se mlade odrasle osobe prije prvog spolnog odnosa trebale vakcinisati protiv HPV-a?

Budući da već pri prvom spolnom odnosu može doći do zaraze s HPV-om, najbolje je da se vakcinišu prije prvog spolnog odnosa, ali i nakon toga mogu mlade žene i muškarci profitirati od vakcina. U austrijskom planu vakcinisanja preporučuje se vakcinisanje do 60. rođendana. HPV vakcinisanje je besplatno za djevojčice i dječake od navršene 9. do navršene 12. godine, do 15. godine s popustom od 63,50 po dozi vakcine, a nakon toga potpuno vakcinisanje u Austriji košta 624 eura.