Zeleni čaj i njegov učinak: Šta je zaista istina?
Ispijanje čaja je zdravo. Upravo zeleni čaj se hiljadama godina smatra jednom od najvažnijih ljekovitih biljaka. Svakodnevica, prije svega u azijskom podneblju je nezamisliva bez ovog zelenog zlata! Od ispijanja čaja za imunolški sistem do mršanja poticanjem metabolizma: Lubitelji zelenog čaja smatraju da ima bezbroj pozitivnih učinaka za zdravlje. Ispitali smo saznanja o učinku zelenog čaja i pojašnjavamo najvažnije mitove.
Da li ste znali da…?
..da su listovi zelenog i crnog čaja zapravo isti? Razlika: kod zelenog čaja jeste ta da listovi nisu fermentirani, već samo prženi i sušeni. Na taj način ostaje zelena boja i mnoge u njima sadržane sekundarne biljne tvari. Upravo ove sekundarne biljne tvari su odgovorne za pozitivno djelovanje na naše tijelo.
Činjenica ili mit: Ovako doista djeluje zeleni čaj
Zeleni čaj u borbi protiv bora
- Da. Na osnovu sadržanih antioksidanasa koji se bore protiv slobodnih radikala koji su odgovorni za starenje kože. Pritom protivupalnim djelovanjem poboljšavaju izgled kože. Čak je i Beauty industrija uočila pozitivne efekte zbog čega je sve više proizvoda za njegu kože obogaćeno ekstraktom zelenog čaja.
Zeleni čaj nas čini vitkim
- Da. Jednostavno piti zeleni čaj i kilogrami se tope? Naravno ne (sasvim). Činjenica je: Zeleni čaj pospješuje sagorijevanje masnog tkiva i pokreće metabolizam. Studije provjeravaju još da li već nekoliko šolja čaja dnevno zaista dovode do sagorijevanja masti u tijelu. Ko dugoročno želi smršati, trebao bi staviti akcenat na smislenu promjenu ishrane i sport.
Zeleni čaj u prevenciji raka
- Ne. Postoji bezbroj objavljenih radova i istraživanja na temu zelenog čaja i njegove sposobnosti prevencije raka. Dosadašnja saznanja pokazuju da zeleni čaj ne smanjuje rizik umiranja od raka. Za šta postoje naznake: Određeni sastojci pomažu u borbi protiv kancerogenih ćelija. Na taj način se možda može smanjiti rizik oboljievanja od raka, ali jasnih dokaza za to nema.
Zeleni čaj može smanjiti rizik od kardiovaskularnih oboljenja
- Vjerovatno da. Istraživanja daju povod za nadu: Zeleni čaj utiče na rizične faktore kardiovaskularnih oboljenja, budući da povoljno djeluje na vrijednosti holesterola i krvnog pritiska. Ljubitelji zelenog čaja u prosjeku žive duže, jer rjeđe obolijevaju od kardiovaskularnih oboljenja i umiru od srčanog infarkta. Međutim, uzmite ovo s oprezom, jer stopostotna poveznica uzroka i učinka se ne može dokazati.
Budilnik: Zeleni čaj podjednako efektan kao i kafa
- Da. Zeleni čaj isto kao i kafa sadrži kofein. Međutim, efekt je sasvim drugačiji, budući da se kofein u zelenom čaju postepeno oslobađa. Razbuđivanje će uslijediti vremenski nešto kasnije, ali će zato duže trajati. Prednost čaja: Blagonaklono djeluje na želudac i na osnovu sadržanog teanina čini nas manje nevoznim od svog smeđeg konkurenta!
Znači, jednostavno piti na litre zelenog čaja?
- Ne. Ukoliko dnevno, u razmacima, redovno pijete tri do četiri šolje čaja profitirat ćete od njegovog blagotvornog, zdravog djelovanja. Sadržani kofein i tanini mogu izazvati aritmiju, nesanicu i probleme s želucem. Zbog toga ne treba pretjerivati s dozom.