Active Beauty
Uzgoj na prozorskoj klupici: pet savjeta za vlastito povrće

Savjeti za vrtlarenje

Uzgoj na prozorskoj klupici: pet savjeta za vlastito povrće

Uzgoj vlastitog povrća postaje sve popularniji. Nije ni čudo jer taj osjećaj sreće kada prvo zelenilo konačno nikne iz zemlje jednostavno je neusporediv. Osim toga, kućni uzgoj je održiv - ipak sami odlučujemo hoćemo li i čime gnojiti. Osim toga, povrće se ne mora prevoziti s polja u supermarket i zatim kući. Sada je pravo vrijeme za početak priprema za novu vrtlarsku godinu. Uz naše savjete, uzgoj će uspjeti i početnicima.

Uzgoj: ove godine sami beremo svoje povrće

1. Ove su vrste prikladne za početnike

Koje vrste povrća opraštaju tu i tamo koju grešku? Gotovo sve salate, kao i blitva i neke vrste paradajza - uzgoj i održavanje ovdje mogu savladati čak i početnici u vrtlarenju. Među paradajzima, Black Plum, Resi, Tigerella ili De Berao su robusne sorte koje se lako održavaju. Uostalom, povrće koje se bere kao korijen nije poželjno. Mrkva, rotkvica i cvekla siju se izravno u gredicu.

Gdje je najbolje nabaviti sjeme za uzgoj? Bilo u supermarketu ili u vrtnom centru - vrtlari koji brinu o održivosti obraćaju pozornost na organsku kvalitetu. Svatko tko sadi gotovo izumrle sorte daje važan doprinos očuvanju biološke raznolikosti. Osim toga, tradicionalne sorte imaju mnogo intenzivniji okus i često imaju poseban, smiješan izgled - to može biti osobito korisno ako želite motivirati svoju djecu da jedu povrće.

Međutim, dobro je znati da prilikom uzgoja tikvica svakako koristite sjeme kupljeno od provjerenih trgovaca. Sjeme koje sami nabavite može sadržavati smrtonosni toksin kukurbitacin. Također, NIKAD ne uzgajajte ukrasne tikve (visoki sadržaj kukurbitacina) uz presadnice tikvica kako biste izbjegli križanje. Tikvice ne podnose toplinu (također dovodi do stvaranja toksina) i moraju se brati mlade.

2. Zemlja za uzgoj se isplati

Za sadnice je potrebno posebno tlo za uzgoj koje sadrži što manje hranjivih tvari. Zvuči li to kao paradoks? Iza toga se krije sljedeći razlog: ako je korijenje okruženo s previše hranjivih tvari, biljka će proizvoditi slabiji rast korijena. Ali budite oprezni pri kupnji, zemlja za uzgoj često se sastoji od treseta! Eksploatacija treseta vrlo je štetna za klimu, uništava močvare, a time i staništa mnogih životinjskih i biljnih vrsta. Zemlju za uzgoj možete sami zamiješati od jedne trećine zrelog komposta, jedne trećine pijeska i jedne trećine rahle vrtne zemlje.

Sve se više koristi i kokosova zemlja. Koluti za uzgoj ili briketi moraju se samo preliti toplom vodom i vrlo su izdašni. Kokosovi koluti za bubrenje posebno su praktični za sitnosjemeno povrće s relativno kratkim vremenom rasta. Salata, kupusnjače i blitva, na primjer, mogu se dobro uzgajati u kolutima za bubrenje. S druge strane, manje su prikladni za bundeve, tikvice, grah ili indijski dragušac.

3. Jednostavni upcycling posuda za uzgoj

Da biste uzgajali povrće na prozorskoj klupici, ne treba vam puno opreme: kutije za sadnice lako se mogu napraviti od starih kutija za jaja, plastične ambalaže, rola toaletnog papira i novina. Takva posuda za uzgoj po načinu zero waste štedi novac i štiti okoliš.

Uostalom, neke vrste povrća najbolje uspijevaju u društvu, dok druge sadnice traže vlastitu posudu. Kelj, paprika, rajčica i salata uskoro će se preseliti u pojedinačne posude („singularizirane”). Tikve kao što su krastavci, dinje, tikvice ili bundeve radije rastu u jake mlade biljke zajedno u većoj posudi.

Treba znati: ovako će se biljke osjećati ugodno tijekom uzgoja

4. Svijetlo i vlažno: savršeni uvjeti za uzgoj

Prozori okrenuti prema jugu nude najbolje uvjete osvjetljenja za samonikle biljke. Ali budite oprezni, jer svijetlo ne znači i toplo u isto vrijeme! Za mlade biljke u grijanom dnevnom boravku obično je prevruće. U predsoblju je često prikladnija temperatura od 16–17 °C. Također treba paziti da povrće bude među laganim klicama - oni ne vole kad su sjemenke prekrivene zemljom. Samo se posipaju po zemlji za uzgoj. S druge strane, tamne klije moraju biti pokrivene zemljom kako bi mogle napredovati.

Dovoljna količina vlage važna je i kod uzgoja mladog povrća. Jednostavno ga redovito prskajte bočicom s raspršivačem. Zaboravni vrtlari početnici također mogu investirati u namjenske posude za uzgoj. Njihov poklopac sprječava isparavanje vlage. Međutim, vrlo brzo možete i sami napraviti mini-staklenik pomoću prozirne folije i drvenih štapića.

5. Savršeni trenutak za početak uzgoja

Kada se može početi s uzgajanjem povrća? Dok je u februaru obično još prerano za uzgoj, mart je idealno vrijeme za mnoge vrste povrća. Odgovarajuće vrijeme sadnje obično je naznačeno na vrećicama sjemena. Čak i ako je iščekivanje uoči uzgoja veliko, strpljenje se isplati. Jer ako počnete prerano, sadnice će predugo rasti u posudama za uzgoj.

A kad slijedi prelazak u gredice? Sve vrste povrća koje trebaju toplinu trebale bi izaći van tek kada više nema mrazova. Ako želite biti sigurni, pričekajte s presađivanjem ili pitajte iskusne vrtlare u komšiluku za savjet. Važno je da se nježne biljke postupno navikavaju na vanjske uvjete. U toplim danima mogu nekoliko sati udisati svježi zrak na balkonu - ali neka ne budu na žarkom suncu. Biljke povrća dobro podnose prve noći bez mraza pod zaštitnim pokrovom od toplinsko-izolacijskog materijala.