Active Beauty
Električna četkica za zube: Koja je moja?
Tekst: Antonia Wemer

Čista stvar

Električna četkica za zube: Koja je moja?

Električne četkice za zube osvajaju police u toaletu. Ali čiste li zaista temeljitije? I koja je tehnologija za mene najbolja? Veliki vodič kroz džunglu četkica za zube.
Kod nekih je već fiksni, sastavni dio jutarnjeg rituala higijene usta, a ostali još razmišljaju: Čini li električna četkica za zube moje zube zaista čišćima?

Šta je bolje, električna četkica za zube ili ručna četkica za zube?

Zaista se čini da električna varijanta ima pozitivne efekte. Prema jednoj studiji Sveučilišta Greifswald koja je objavljena u Journal of Clinical Periodontology električna četkica za zube štiti od upala zubnog mesa i gubitka zubi.

Za istraživanje su analizirani podaci od oko 2.800 odraslih osoba čije je zdravlje zubi posmatrano kroz period od jedanaest godina. Pritom je utvrđeno sljedeće: Osobe koje su zube čistile električnom četkicom rjeđe su se borile s „gingivalnim džepovima“. Osim toga, korisnici električnih četkica za zube u prosjeku izgube 0,4 zubi manje nego osobe koje su zube čistile s mehaničkom četkicom za zube.

Međutim: Da su električne četkice za zube bolje nego ručne četkice za zube, uspostavilo se kod jednog drugog važnog fatora: Poveznicu između korištenja električnih četkica za zube i karijesa istražiteljice i istražitelji nisu pronašli. Vjerovatno pritom ima veću ulogu fluorid u pastama za zube.

Električna četkica za zube: Koja mi odgovara?

Električne četkice za zube mogu se podijeliti u tri tehnologije. Ali koja je prikladna za koga? Jesu li električne četkice za zube prikladne za djecu, odgovor na to pitanje pronaći ćete ovdje.

Rotacijska četkica za zube: Povoljna električna četkica za zube protiv plaka

Može se prepoznati po njenoj okrugloj glavi četkice (dostupno u različitim izvedbama). Provjereni i povoljni klasičar pogoni se električnim motorom koji kružnim pokretima čišćenja imitira ručnu četkicu za zube. Glava četkice vibrira s 4.000 do 8.800 polukružnih pokreta u minuti. Time se postiže vrlo dobar rezultat za uklanjanje zubnih naslaga. Neki modeli su zahvaljujući dodatnim impulsima odnosno vibracijama (do 40.000 u minuti) još temeljitiji.

U poređenju sa soničnim četkicama za zube okrugla glava četkice mora se češće mijenjati i mehanički pritisak može biti prevelik za osjetljive zube. Stoga se preporučuju modeli s kontrolom pritiska.

Sonične četkice za zube: Električna četkica za zube kod aparatića za zube i osjetljivih zubnih vratova

Optički je sa svojom izduženom glavom četkice slična ručnoj četkici za zube, pri čemu i ovdje ima mnogo različitih četkica. Radi preko ugrađenog akustičnog pretvornika - uređaj koji akustične signale pretvara u električne signale. Zubi se izvrsno očiste preko visoko oscilirajućih vibracija pri čemu se dobro dopire i do zubnih međuprostora. Snaga bi trebala biti oko 62.000 vibracija odnosno 31.000 titraja po minuti i u idealnom slučaju se može varirati: Za privikavanje su prikladne niže frekvencije, a više su učinkovitije.

Zbog nježnijeg nalijeganja sonična zubna četkica je vrlo nježna i dobro prikladna za osobe s izloženim zubnim vratovima, aparatićima za zube ili implantatima, ali zbog manjeg pritiska kod posebno tvrdokornih naslaga može biti manje učinkovita. Njena nabavna cijena je veća od rotacijske četkice za zube.

Ultrazvučna četkica za zube: Električna četkica za zube kod krvarenja zubnog mesa

Na prvi pogled izgleda kao sonična četkica za zube, no ima jasno višu frekvenciju od do 2,4 mil. vibracija po minuti - i potrebno se na nju priviknuti. Glava četkice polaže se bez pritiska na oko 10 sekundi na svaki zub pojedinačno i zbog toga čišćenje zubi može trajati do deset minuta. Dodatno je potrebna specijalna pasta za zube. Za one u žurbi je ultrazvučna četkica za zube ispit strpljivosti, a za osobe s problemima zubnog mesa može biti blagoslov. Osim toga je rezultat čišćenja vrlo dobar.

Rotirajuća ili oscilirajuća?

Rotacijska četkica za zube većinom - kao što kaže već i naziv - izvodi samo kružne pokrete čišćenja. Kod sonične četkice za zube ti su pokreti vibrirajući što se naziva i „oscilirajuće“. Kod nekih modela su objedinjene obje tehnike

Kako pravilno koristim električnu četkicu za zube?

Da odmah odgovorimo: Električna četkica za zube ne štedi vrijeme. Svaki se zub mora kao i prije pojedinačno čistiti. Pritom pritisak ne smije biti velik - četkica treba „plesati“ na zubima. U tu svrhu se samo položi na zube, a sve ostale pokreta čišćenja ona sama izvodi.

Ako se električna četkica za zube previše snažno pritisne, to može oštetiti zube i zubno meso: Dugi zubni vratovi i osjetljivi zubi često su posljedica pogrešne tehnike čišćenja. Ta pogreška može se međutim dogoditi i s ručnom četkicom za zube. Prednost kod električne varijante: Mnogi modeli imaju takozvanu kontrolu pritiska. Ona pomoću optičkog ili akustičnog signala upozorava ako je pritisak prevelik.

Koje četkice za moju električnu četkicu za zube?

Većina proizvođača nude velik izbor različitih kompatibilnih glava četkica u različitim stepenima tvrdoće koji ispunjavaju specijalne zadatke - na primjer za zubne međuprostore ili za masažu zubnog mesa. Informacija o tome koje četkice odgovaraju kojem modelu, može se pronaći na ambalaži ili u opisu proizvoda. A koje su dobre za pojedine zube, najbolje može reći stomatolog od povjerenja. Važno je da glava četkice nije prevelika niti premala. Ali i cijena je važna jer bi se četkice trebale promijeniti jednom u kvartalu.

Cool dodaci za električnu četkicu za zube

Ovisno o proizvođaču i modelu, nude se različiti dodaci i dodatni pribor. Vrlo korisne su funkcije mjerača vremena koje signaliziraju kada je postignuto optimalno vrijeme čišćenja. Jesu li uređaji za UV dezinfekciju zaista korisni, još je sporno. Obožavatelji aplikacija raduju se personalizovanim pomagalima za čišćenje zubi koja posebno vode brigu o nedostacima u ustima, analiziraju čišćenje ili podsjećaju na zamjenu glave četkice.
.