Active Beauty
Bebe i plivanje: šta morate znati
Tekst:
vrijeme čitanja: min
Plitsch, Platsch

Bebe i plivanje: šta morate znati

Voda je za bebe više od samog elementa: ona je njihovo prvo poznato okruženje. Još mjesecima nakon rođenja, maleno tijelo instinktivno se sjeća bestežinskog lebdenja u plodnoj vodi. Plivanje za bebe upravo se na to nadovezuje – kroz igru, nježne pokrete i puno bliskosti. Za ACTIVE BEAUTY, trenerica plivanja Gudrun Lindner objašnjava na šta treba obratiti pažnju.
Mag. Gudrun Lindner vlasnica je plivačke akademije u Welldoradu u Welsu (Gornja Austrija). Za ACTIVE BEAUTY, bivša takmičarska plivačica i državna certificirana trenerica plivanja odgovara na najvažnija pitanja o temi plivanja za bebe.

Šta je plivanje za bebe?

Plivanje za bebe nije klasičan čas plivanja – pravo učenje plivanja obično počinje tek od četvrte ili pete godine života. Umjesto toga, cilj je naviknuti bebe na vodu. Pod stručnim vodstvom, najmlađi zajedno s mamom ili tatom učestvuju u razigranim vježbama u ugodno toploj vodi. Cilj je poticanje motorike, razvijanje osjetila, jačanje veze između roditelja i djeteta – i, naravno, puno zabave.

Koliko je korisno plivanje za bebe?

Postoji mnogo razloga zašto je plivanje za bebe korisno. Zbog svojih fizičkih svojstava poput uzgona, otpora i temperature, voda pozitivno djeluje na ljudsko tijelo. Prema Gudrun Lindner, redovno plivanje za bebe potiče cjelokupni razvoj djeteta: fizički (disanje, kardiovaskularni sistem, kosti, mišići, jačanje imunog sistema), motorički (trodimenzionalni pokreti, intenzivan kontakt kože s roditeljima), mentalno (povezivanje različitih dijelova mozga) te emocionalno i socijalno sazrijevanje.

Osim toga, plivanje za bebe može imati i terapijski učinak. „U vodi se, između ostalog, mogu riješiti traume povezane s porodom“, objašnjava trenerica plivanja – na primjer nakon carskog reza ili ako je pupčana vrpca bila omotana oko vrata djeteta tokom poroda.

Kako izgleda čas plivanja za bebe?

Roditelji uče različite načine držanja bebe u položaju na trbuhu i leđima. Koriste se mali rekviziti za igru u vodi, pjevaju se pjesmice uz pokrete i izvode se određene vježbe uz stihove i rime.

Kolika bi trebala biti temperatura vode za plivanje beba?

Idealna temperatura vode je između 29,5 i 32,5 stepeni. Tada se s djetetom može provesti oko 40 minuta u vodi. „Ako je temperatura vode viša, opterećenje na kardiovaskularni sistem je preveliko i vrijeme kupanja ne bi smjelo trajati duže od deset minuta“, kaže bivša plivačica. Isto vrijedi i ako je temperatura vode niža.

Savjet redakcije: ako bebi postane hladno, to se može prepoznati po mramoriranoj (pjegavoj) koži.

Kada započeti s plivanjem za bebe?

Gudrun Lindner preporučuje početak s četiri do pet mjeseci i težinom od najmanje šest kilograma. „U to je vrijeme imuni sistem djeteta dovoljno razvijen i može stvarati vlastita antitijela. Osim toga, dijete bi već trebalo moći samostalno držati glavu kratko vrijeme.“

ovdje saznajte kako njegovati osjetljivu bebinu kožu.

U vodu: zahvaljujući posebnim pelenama za plivanje, ništa ne stoji na putu zabavi u vodi.

Pelene za plivanje s zanimljivim motivima

„Jednokratne pelene za kupanje vel. 4-5 (9-15 kg)“ Pampers

Dostupno na dm online shopu

Sa rastezljivim pojasom

„Pelene za kupanje, veličina M (7-13 kg)“ babylove

Dostupno na dm online shopu

Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.