Dojim li prečesto svoju bebu?

Ne! To nikako ne može biti prečesto. Od mnogih individualnih faktora zavisi koliko će često dijete poželjeti dojiti. Između osam i dvanaest puta dnevno potpuno je normalno. Ni u kojem slučaju ne smijete odgađati obrok, što obično činite kada pokušavate uspostaviti pravilan ritam dojenja. Međutim, pokazalo se da je bebu najbolje zasititi čim postane gladna ili žedna.

Kako mogu znati unosi li moja beba dovoljnu količinu tečnosti?

To možete vidjeti prema općem stanju bebe – a prije svega prema pelenama: potpuno dojeno dijete od četvrtog dana života trebalo bi imati četiri do šest mokrih pelena dnevno, a nakon druge sedmice života šest do osam. Bebe također dva do pet puta imaju žute stolice od majčinog mlijeka – one su mekane i nisu formirane.

Trebam li redovno vagati svoju bebu?

Ne, vaša babica će se pobrinuti za to. Ona redovno vaga novorođenče i savjetuje vas o dojenju. Nemojte biti pod stresom ili se dodatno opterećivati vaganjem djeteta.

Može li moja beba zaspati dok doji?

Dojenje, posebno u prvim danima bebinog života, također je vrlo naporno i zamorno za novorođenče. Ponekad se javlja i žutica. Važno je da beba ne spava dubokim snom, nego da je neprestano potičete na to da pije, naprimjer, blagim stimulisanjem stopala. Tokom konsultacija o dojenju, babica vam to dodatno može objasniti i pokazati.

Šta pomaže kod infekcije grudnog koša?

Puno odmora i izbjegavanje stresa. Vaša babica će pratiti obroke pri dojenju, savjetovati vas i pokazati vam mogućnosti učinkovite terapije, kao što su obloge od skute. Ako imate temperaturu ili se ne osjećate dobro, morate posjetiti doktora.

Preporuka: nekomplikovano savjetovanje

Budući i novopečeni roditelji postavljaju mnoga pitanja o trudnoći, porodu i bebama. Ako ste oko bilo čega trenutno zabrinuti, obratite se odgovornom doktoru/stručnjaku u tom području.