Active Beauty
Sunčane naočale: oftalmologinja objašnjava na šta treba obratiti pažnju za dobru zaštitu
vrijeme čitanja: min
Šik i sigurno

Sunčane naočale: oftalmologinja objašnjava na šta treba obratiti pažnju za dobru zaštitu

Sunčane naočale više su od modnog dodatka: štite osjetljive oči od opasnog UV-zračenja. Oftalmologinja objašnjava zašto je to važno ne samo ljeti i na šta trebate obratiti pažnju pri kupovini sunčanih naočala.
Prof. dr. Bianca Gerendas je habilitirana oftalmologinja na Medicinskom sveučilištu u Beču s vlastitom privatnom ordinacijom u Beču.

Ko pomisli na glumicu Audrey Hepburn, odmah ima pred očima njen izgled iz filma „Doručak kod Tiffanyja“ s ikonskim sunčanim naočalama. A legendarnog dizajnera Karla Lagerfelda rijetko je ko vidio bez tamnih naočala. Ne samo odjeća nego i sunčane naočale čine čovjeka! Ali, one su mnogo više od modnog dodatka. Oftalmologinja prof. dr. Bianca Gerendas odgovara na najvažnija pitanja o sunčanim naočalama.

Zašto su sunčane naočale važne za oči?

Zašto bismo trebali nositi sunčane naočale?

Sunčeva svjetlost sastoji se od različitih talasnih dužina. Najvažnije među njima su UV-A- i UV-B -zrake koje pripadaju ultraljubičastom spektru. Umjerena UV-zračenja imaju pozitivne učinke na ljude: potrebna su za stvaranje vitamina D3 – ali za to je dovoljno blago sunčevo svjetlo manje od sat vremena dnevno. „Dugotrajnije izlaganje UV-zrakama ne šteti samo koži nego i osjetljivim očima, posebno mrežnjači. Nošenje sunčanih naočala zbog toga bi trebalo biti jednako uobičajeno kao i nanošenje kreme za sunčanje“, naglašava prof. dr. Gerendas.

Akutne reakcije oka na sunčevu svjetlost

„Ako se duže vrijeme zadržavamo na otvorenom bez sunčanih naočala, oči mogu reagovati bolovima, peckanjem, crvenilom i pojačanim suzenjem. Površinske ćelije rožnjače i spojnice mogu biti uništene i upaljene, slično opekotinama od sunca“, objašnjava oftalmologinja. To ne samo da može biti neugodno, već može dovesti i do zamućenog vida. Drugi nazivi za ovu akutnu upalu rožnjače uzrokovanu UV-svjetlom su „snježna sljepoća“ ili „bljesak“: ova opekotina rožnjače vrlo je bolna, ali obično zacjeljuje bez posljedica nakon dva do tri dana, iako glavobolje i poremećaji vida mogu trajati nekoliko sedmica zbog promijenjenog suznog filma i suhih očiju.

pročitajte ovdje šta doktorica rada preporučuje protiv suhih očiju.

Dugoročna oštećenja očiju uzrokovana UV-svjetlom

Osim akutnih reakcija na sunčevu svjetlost, mogu se pojaviti i dugoročna oštećenja. UV-zrake mogu, naprimjer, oštetiti mrežnjaču ili uzrokovati zamućenje očnog sočiva, poznato kao siva mrena. Oštećenja mrežnjače uzrokovana UV-zrakama mogu, u najgorem slučaju, dovesti do sljepoće ako se direktno gleda u sunce.

Naravno, mogu se razviti i zloćudni tumori kože na koži oko očiju, kao i zloćudni tumori na mrežnjači. Još jedno stanje povezano s UV-zračenjem je rast tkiva spojnice prema rožnjači, što u težim slučajevima može uticati na vid. Također, degeneracija makule povezana sa starenjem povezuje se s prekomjernim izlaganjem sunčevoj svjetlosti.

Ko bi posebno trebao paziti na zaštitu očiju?

„U osnovi, svako bi trebao paziti na odgovarajuću zaštitu očiju od sunca zbog gore navedenih posljedica“, kaže prof. dr. Gerendas. To posebno vrijedi za osobe s već postojećim očnim bolestima i posebno osjetljivim očima. To uključuje djecu i osobe s plavim očima, jer imaju manje pigmenta u šarenici. „Ovaj pigment obično pruža prirodnu zaštitu od svjetlosti, slično kao što tamniji tipovi kože imaju veću prirodnu zaštitu od sunca u poređenju sa svjetlijim tipovima kože“, objašnjava stručnjakinja. Zaštita je također posebno važna za osobe s oslabljenim imunim sistemom, jer njihov organizam teže popravlja nastala oštećenja.

Trebamo li nositi sunčane naočale tokom cijele godine?

Nošenje sunčanih naočala nije važno samo ljeti. UV-zračenje nije vidljivo ljudima niti ga možemo osjetiti drugim osjetilima, što ga čini posebno opasnim. Sunčane naočale su zbog toga važne u svako doba godine i u svim klimatskim uslovima – naročito na mjestima s visokom refleksijom, poput mora i snijega.

„Zbog toga bi tokom dužih boravaka na otvorenom tokom cijele godine trebalo nositi sunčane naočale“, preporučuje prof. dr. Gerendas. Posebno u planinama sunčane naočale su obavezne tokom cijele godine: UV-zračenje povećava se za oko 20 posto na svakih 1000 metara nadmorske visine.

Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.