Active Beauty
Godišnji odmor s bebom: ovako funkcioniše prvo zajedničko putovanje
:readingtime:: :minutesshort:

Family on board

Godišnji odmor s bebom: ovako funkcioniše prvo zajedničko putovanje

Godišnji odmor s bebom – kada se s bebom može otputovati po prvi put?

Ne postoji idealno vrijeme koje bi se za svakoga moglo definisati kao prikladno za odlazak na prvi godišnji odmor s bebom. S obzirom da kretanje može biti vrlo stresno za novorođenčad, često se preporučuje pričekati prva tri mjeseca. U idealnom slučaju, tada vaš mali istraživač ili avanturist već ima prepoznatljiv ritam spavanja, pa će biti i lakše odgovoriti na njegove individualne potrebe u nepoznatom okruženju. Kada i kako putovati prvi put uvijek je individualna odluka.

Važno je da je beba zdrava i sretna te da se i vi osjećate spremnima za prvo zajedničko putovanje.

Godišnji odmor s bebom – kuda putovati?

Poslije „kada“ slijedi pitanje „kuda“? I tu bi roditelji prvo trebali promisliti šta bi željeli doživjeti sa svojim djetetom i kuda bi također voljeli putovati? Odredišta sa sličnom klimom posebno su pogodna za bebe, ali ako ste dobro pripremljeni i prilagođeni bebinim potrebama, daleka putovanja uglavnom nisu problem.

Izbor smještaja individualan je kao i odredište. Ipak, samostalne opcije kao što su kampovanje ili apartmani za odmor iziskuju dodatne organizacijske napore, dok hoteli koji su dizajnirani da zadovolje potrebe najmanjih izletnika, nude više udobnosti i manje organizacijskog opterećenja za roditelje i djecu.

Pri odabiru porodičnog hotela treba voditi računa o sljedećim kriterijima:

  • može li vaša beba spavati u mirnom okruženju u objektu?
  • je li soba opremljena za potrebe dojenčeta (dječiji krevetić, podloga za presvlačenje, kadica za bebu, grijač za bočice)?
  • je li lako ući u hotel i oko njega s kolicima?
  • nudi li hotel opciju čuvanja djece?
  • je li medicinska pomoć za hitne slučajeve u blizini (obučeni pružatelji prve pomoći, bolnice)?

Bilo da je riječ o lokalnom, bilo o dugom putovanju: kada birate odredište za putovanje, važno je zapamtiti da vaša beba osjetljivije reaguje na klimatske promjene nego starija mala djeca ili odrasli. Vruće i vlažne temperature zraka stresne su za bebe, jer još ne mogu adekvatno regulisati tjelesnu temperaturu, a žlijezde znojnice su im slabo razvijene. Zato mališani teško podnose vrućinu. Djeca mlađa od 12 mjeseci trebaju izbjegavati jako sunce i uvijek nositi posebnu zaštitu od sunca. Tokom zimskih praznika roditelji uvijek moraju imati na umu da se beba brzo rashlađuje i zato mora uvijek biti dobro zamotana. Maleni se malo kreću kada ih sami nosimo u ruksaku ili guramo u kolicima, zato redovno kontrolišite djetetovu tjelesnu temperaturu!

Bilo da putujete bilo da ste kod kuće: u ovom ćete članku naučiti kako kožu bebe održati mekom i njegovanom.

Automobil, voz ili avion: koja je najbolja opcija za putovanje na godišnji odmor s bebom?

Automobil

Automobilom ste fleksibilni, lako možete spremiti svoju prtljagu i predahnuti u bilo kojem trenutku. Iako valja napomenuti da novorođenčad ne smije biti u dječijoj sjedalici duže od 30 minuta. Starije bebe mogu ležati u sjedalici oko dva sata.

Savjet: pravite česte pauze i ponesite sa sobom veliku deku kako bi se dijete moglo malo ispružiti dok stojite na odmorištu.

Voz

Nemate automobil na raspolaganju? Tada je putovanje vozom održiva opcija putovanja. Porodični odjeljci i odjeljci za spavanje nude udobnost i potrebnu privatnost. Važno: obavezno rezervišite mjesta i izbjegavajte presjedanje, kako bi putovanje bilo manje stresno, i za mlade i za stare.

Savjet: spakujte sve važne stvari (muslinske krpe, odjeću za presvlačenje, grickalice, igračke) nadohvat ruke i imajte na umu da je lakše putovati s ruksakom i torbama koje se mogu nositi na ramenu nego s koferom s točkovima.

Avion

Svaki avioprevoznik drukčije određuje dob i cijenu prema kojoj bebe smiju letjeti. Provjerite internetsku stranicu svojeg avioprevoznika kako biste saznali smije li i kada vaše dijete putovati s vama.

Savjet: rezervišite dječije krevete na duge relacije na vrijeme prije polaska. To će putovanje učiniti opuštajućim za vašu bebu. Važno: možete li ponijeti kolica sa sobom do ukrcaja ili ih osigurava avioprevoznik, razlikuje se među pružateljima usluga. Dakle, unaprijed provjerite potrebne informacije u potrebnoj avio firmi.

Važne zdravstvene informacije: kod dojenčadi i male djece izjednačavanje pritiska preko Eustahijeve cijevi ne funkcioniše kao kod odraslih. Ako ušni kanali nisu čisti, to im može izazvati jaku bol i, u ekstremnim slučajevima, dovesti do povrede bubnjića. Dok mala djeca mogu smanjiti pritisak stalnim gutanjem, dojenčad i mala djeca ne bi smjela spavati i ne biste im trebali davati piće u kratkim intervalima tokom uspona i spustova. Ako je potrebno, pedijatri također mogu preporučiti dekongestivne sprejeve za nos.

Lista za pakovanje: savršeno opremljeni za odmor s bebom

Jedno je sigurno, kada putujete s bebom, rijetko kada ćete ponijeti samo ručnu prtljagu, jer želite biti spremni na sve moguće situacije. Ipak se unaprijed raspitajte postoje li u vašem smještaju stvari kao što je dječiji krevetić ili monitor za bebe - tako ćete izbjeći nošenje nepotrebnog tereta.

Važno: ako beba ne doji, trebali biste imati dovoljno dječije hrane u svojoj prtljazi – u inostranstvu dječija hrana može biti drugačijeg okusa ili se mogu nuditi drukčije teglice, mliječna formula i sl.

Osim važnih dokumenata kao što su važeći lični dokumenti, potvrda o vakcinaciji i e-kartica, u prtljazi uvijek treba imati sljedeće:

  • pribor za prvu pomoć (lijekovi za snižavanje temperature, toplomjer, makazice za nokte, lijekovi protiv mučnine, proljeva, povraćanja, lijekovi koje vaše dijete treba redovno uzimati).

Proizvodi za ljetovanje s bebama dostupni su u dm-u:

Dodatno:

  • odjeća prilagođena klimi
  • dječija kolica, remen
  • krpe od gaze
  • tješilica
  • pelene i vlažne maramice, pelene za plivanje
  • šampon
  • flašice
  • adapter (za uređaje kao što su grijači flašica itd.)
  • dječija kašičica
  • užine za put: naprimjer, rižini kolačići, cijeđeni kolačići, hrana za bebe.

Savjet: ako želite biti sigurni, možete se probno spakovati. To će vam pomoći da procijenite koliko prostora zauzimaju stvari za bebu, a možete odvojiti nešto vremena kako biste provjerili jeste li smislili sve što vam je potrebno.

Skupljajte uspomene

Uz sve organizacijske aspekte, najvažnije je uživati u ovom čarobnom i posebnom vremenu sa svojim malenim - prvi odmor ne mora biti savršen i ne treba odgovarati društvenim očekivanjima. Uz ove savjete, također fotografišite vašu bebu, možete zabilježiti savršene uspomene s putovanja sa svojim malenima.